At Capacity

2017-2018 Glen Rock 7th/8th Grade Boys Rec Basketball  Basketball · Male 7th & 8th grade

Sold Out
Season:
Winter 2017
Starts:
2017-12-03 00:00:00.0
Ends:
2018-03-18 00:00:00.0
Registration Dates:
2017-10-01 – Fri Nov 10 23:59:59 EST 2017 regular
Sat Nov 11 00:00:00 EST 2017 – 2017-12-15 late
Location:
Glen Rock Middle School
MonTueWedThuFriSatSun 2:00pm to 7:00pm

Multi-team league with season end playoffs

Player Fees
Regular 125.0
Late 175.0

SCHEDULE:  Games are scheduled at 11:00am, 12:00pm, 1:00pm,  and 2:00pm on Sundays in The Glen Rock Middle School gym.  Teams are not assigned a specific game time each week so your son will play in different time slots throughout the season.


SCROLL DOWN FOR SCHEDULE


Team #1

Coaches: Karen Rae, Mike Miller

Owen Neubart

Nick Callahan

Jeffrey Zhang

Kenneth Vergel de Dios

Jack Algerio

Andrew McBride

Will Casey

Spencer Davidoff

Matthew Pragdat

Hugh James Rae


Team #2

Coach: Brian Van Schoonhoven

Ronit Balani

Kieran Kennedy

Daniel Kennedy

Connor Kehm

Farrell Kehm

Sean Ross

Tommy Moore

Brady DeGuzman

Lucas Van Schoonhoven

Cade Kramer


Team #3

Coach: David Wasserman

Kevin McKegney

Daniel Silver

Devan Wasserman

Dev Parikh

William Permenter

Will Consoli

Michael McCarthy

Timmy Casper

Brendan Heenan

Timothy Hillyer


Team #4

Coaches: Armand Leone, Colin Stephenson

Noah Hu

Andrew O'Malley

John Scotto

Jack Gault

Sean Stephenson

Colin Boisits

Sean Egan

David Leone

Juno Ralston

Conan Ralston


Team #5

Coaches: Sean Dalton, Tom Blount

Daniel Perez

Andrew Knight

Daniel Loughran

Dean Goldberg

Andrew Sara

Kevin Dalton

Sammy Mwangi

William Blount

Drew Bruno

Colin Magner


Team #6

Coaches: Paul Shea, Brian Moore

Max Moore

Spencer Shea

Anthony Leone

Owen Litvany

Patrick Moore

Josh Bosin

Jake Lachenauer

Dylan Cox

Ryan Jones

James Jadick


Team #7

Coaches: Eric Schwartz, Michael Tufano

Aiden Burkhardt

James Stewart

Steven Piazza

Christian Schwarzbek

Joseph Tufano

Alex Schwartz

Nolan Rooney

Matthew Orlich

Elliott Russo


Team #8

Coach: Joe Burke

Tony Atme

Jacob Bae

Jordan Hillman

Blake Mancuso

Joey Burke

Ryan Burke

Christian Campos

Nick Robertson

Noah Schmidt

Aiden Schlett


Team #9

Coaches: Matt Sullivan, Jamie Griffin

Luke Famularo

John Griffin

Michael Carfi

Robert  Drace

Brendan Sullivan

James Griffin

Nicholas DeAngelis

Conor Ollendike

Christopher Rundle

Nolan Clark

Kevin Lederer


Date Time Home  Away  Date Time Home  Away 
12/3 11:00am Team 2 Team 4 1/21 11:30am Team 7 Team 4
12:00pm Team 6 Team 3 12:30pm Team 8 Team 6
1:00pm Team 5 Team 9 1:30pm Team 3 Team 1
2:00pm Team 1 Team 8 2:30pm Team 2 Team 9
Team 7 Bye Team 5 Bye
12/10 11:30am Team 7 Team 2 1/28 11:30am Team 8 Team 5
12:30pm Team 3 Team 9 12:30pm Team 9 Team 7
1:30pm Team 5 Team 1 1:30pm Team 2 Team 3
2:30pm Team 6 Team 4 2:30pm Team 6 Team 1
Team 8 Bye Team 4 Bye
12/17 12:00am Team 4 Team 2 2/4 11:30am Team 3 Team 8
1:00pm Team 7 Team 6 12:30pm Team 9 Team 4
2:00pm Team 1 Team 8 1:30pm Team 1 Team 2
3:00pm Team 3 Team 5 2:30pm Team 6 Team 5
Team 9 Bye Team 7 Bye
1/7 11:30am Team 5 Team 7 2/11 11:30am Team 5 Team 2
12:30pm Team 2 Team 8 12:30pm Team 9 Team 6
1:30pm Team 9 Team 1 1:30pm Team 7 Team 8
2:30pm Team 4 Team 3 2:30pm Team 4 Team 1
Team 6 Bye Team 3 Bye
1/14 11:30am Team 3 Team 7 2/25 11:30am Team 5 Team 9
12:30pm Team 6 Team 2 12:30pm Team 1 Team 7
1:30pm Team 8 Team 9 1:30pm Team 6 Team 3
2:30pm Team 5 Team 4 2:30pm Team 8 Team 4
Team 1 Bye Team 2 Bye

League Notes:

Registration is closed

How would you like to register?



Send Your Feedback