At Capacity

2018-2019 Glen Rock 5th/6th Grade Boys Rec Basketball  Basketball · Male 5th & 6th grade

Sold Out
Season:
Winter 2018
Starts:
Dec 8 ’18
Ends:
Mar 17 ’19
Registration Dates:
Sep 27 ’18 – Nov 10 ’18 regular
Nov 11 ’18 – Dec 16 ’18 late
MonTueWedThuFriSatSun 2:00pm to 7:00pm

Multi-team league with season end playoffs

Player Fees
Regular $125.00
Late $175.00

Depending on the number of participants, games will be held at 2:00, 3:00, 4:00, and 5:00 pm on Saturdays at the Glen Rock Middle School gym.  



Date Time Home Away   Date Time Home Away
12/1/2018 2:00 PM 7 6   1/19/2019 2:00 PM 6 5
  3:00 PM 1 2   3:00 PM 2 4
  4:00 PM 3 8   4:00 PM 1 3
  5:00 PM 5 4   5:00 PM 7 8
12/8/2018 2:00 PM 3 4   1/26/2019 2:00 PM 4 8
  3:00 PM 7 2   3:00 PM 2 6
  4:00 PM 8 5   4:00 PM 7 3
  5:00 PM 6 1   5:00 PM 1 5
12/15/2018 2:00 PM 6 7   2/2/2019 2:00 PM 2 1
  3:00 PM 8 2   3:00 PM 8 3
  4:00 PM 3 5   4:00 PM 7 5
  5:00 PM 4 1   5:00 PM 6 4
1/5/2019 2:00 PM 1 7   2/9/2019 2:00 PM 6 1
  3:00 PM 2 3   3:00 PM 8 5
  4:00 PM 4 5   4:00 PM 4 3
  5:00 PM 6 8   5:00 PM 2 7
1/12/2019 2:00 PM 1 8   2/23/2019 2:00 PM 6 7
  3:00 PM 6 3   3:00 PM 8 2
  4:00 PM 4 7   4:00 PM 3 5
  5:00 PM 2 5     5:00 PM 4 1
NO GAMES 
12/22/2018
12/29/2018  
2/16/2019
PLAYOFFS
3/2/2019 Playoffs 1st round: 1 vs 8 seed, 4 vs 5 seed, 2 vs 7 seed, 3 vs 6 seed
3/9/2019 Playoffs: Semi Finals     
3/16/2019 Championship & Skills Competition 



Team 1

Andy Arrighi

Tyler Bosin

Jack Burstiner

Gabriel Cabo-Freixedas

Andrew Davidoff

Evan Lagemann

Cooper Consoli

Mickey Oakes

Kieran Ollendike

Daniel Torpey

Coaches: Sean Oakes


Team 2

Porter Beaudoin

Matthew Boisits

Connor Bratspies

Anthony Cancro

Zachary Dougherty

Sam Haas

Anthony Isoldi

Casey Loren

AJ Whelan

Jack Merchant

Coaches: Richelle and Mike Dougherty


Team 3

Peter Dente

Andrew Eisenberg

Kenneth Lee

Robert Lopez

Ryan Loughran

Eitan Revich

Arjan Sachar

Aidan Schwartz

Sean Loren

Cam Welch Morgan

Coaches: Jay Schwartz


Team 4

Tyler Brassil

Luke Brassil

Nathan DeLibero

Noah Fintzy

Alex Knight

Owen Main

Charlie Munshower

J Siilva

Andrew Tarrant

Luke Teicher

Coaches: Kevin Brassil


Team 5

Will Bloomfield

Brendan Burkhardt

Jack Crowley

Cole Davey

Charles Garrett

Carter Cooney

Ryan Loren

Teddy Machera

Jake Neubart

Julian Paradise

Coaches: Phil Paradise and Andy Burkhardt


Team 6

James Fogarty

Jay Kreibich

Mason Mangione

Jack Manley

Gavin Quigley

Charlie Ryan

William Ryglewicz

Ganeev Sachar

Zachary Silberstein

Dylan Silk

Coaches: Fred Mangione and Tom Silk


Team 7

Jonathan Algor

Zachary Ashkenazy

Eli Bashan

William Casper

Michael Flaccavento

Jacob Grinberg

Harrison Haslam

Declan McInerney

Harrison Wortley

Alvin Li

Coaches: Anthony Flaccavento


Team 8

AJ Acunto

Alejandro Gomez

Craig Hillyer

Zachary Kaplan

Noah Lee

Daniel McCarthy

Colin Mitchell

Anthony Sapienza

Adrian Galvez

Sam Viggiano

Coaches: Dave Viggiano


League Notes:

Registration is closed

Select an Option:



Send Your Feedback